Hamppuinen parsa-herkkusienirisotto

Risotto med hampasparris och svamp

HÀr Àr ett utsökt vÄrrecept för tvÄ personer!

Vegansk och glutenfri.

Ingredienser:

6 stora svampar

6 gröna sparrisar

2 dl risottoris

6 dl grönsaksbuljong, timjan, svartpeppar, en nypa socker.

0,5 dl olivolja

2 matskedar skalade hampafrön

2 matskedar rostade och saltade hampafrön

citronsaft och vitt vin

2 matskedar jordnötssmör

Risotto med hampasparris och svamp, förberedelse

Skala sparrisen, skÀr av cirka 2 cm frÄn stjÀlken och skÀr den i 2 cm stora bitar.

Skölj svamparna och skÀr dem i skivor.

Stek sparrisbitarna och svampskivorna lÀtt i olivolja. TillsÀtt en nypa socker, hampafrön och krydda med salt och peppar. HÀll över blandningen pÄ en tallrik. Diska inte pannan.

VÀrm den kryddade buljongen till riset i en kastrull: vatten och grönsaksbuljong, krydda med timjan och svartpeppar.

FrÀs risottoriset i en stekpanna pÄ medelvÀrme. TillsÀtt gradvis den varma kokvÀtskan till riset. Vid denna tidpunkt Àr en skvÀtt vitt vin gott, Àven till risotton. Rör om och tillaga risotton.

NÀr riset fortfarande Àr halvkokt och det finns gott om buljong i pannan, tillsÀtt den malda svamp-, sparris- och hampafröblandningen och ett par matskedar jordnötssmör.

LÄt det koka en stund, krydda med svartpeppar efter smak och garnera risotton med hampafrön. Servera med kallt vitt vin.

Tips: för att göra en traditionell, icke-vegansk risotto kan du anvÀnda kycklingbuljong och riva pecorinoost över risotton.

Skalade hampafrön frÄn hampaodling

Rostade och saltade hampafrön frÄn hampaodling

Tillbaka till bloggen

LĂ€mna en kommentar