VÀinÀmöisen tulinen hamppuhauki

VÀinÀmöinens eldiga hampgÀdda

"Den gamle VÀinÀmöinen, den evige vise, som kom frÄn den platsen, vÀvde ett tygnÀt för de vises tankar och förde med sig hundra."

Kalevaladagen och Finlands kulturdag infaller söndagen den 28 februari.
I dikt 48 i Kalevala nÀmns linne, eller hampa.

Om du inte har tid att bekanta dig med Kalevala, ska jag sammanfatta den lite pÄ modern finska: Detta Àr enligt Hamppufarmis tolkning.

- En stor fisk hade svalt eld. Den var tvungen att rĂ€ddas, förstĂ„s. VĂ€inĂ€möinen och hans vĂ€nner odlade hampa, plockade den, spann den. Och vĂ€vde ett nĂ€t. Fisken kom upp, men det tog ett tag att lyfta just den fisken. Eld hittades dĂ€r i gĂ€ddans mage, inuti mĂ„nga fiskar. Den onda varelsen undkom och brĂ€nde minst halva Österbotten. Och den orsakade en hel del annan förödelse tills den tĂ€mjdes.

Recept för fyra personer. Tillagningstid 1 timme.

* 500 g gÀddfilé
* chilipulver, svartpeppar, rivet citronskal, dill, salt.
* 1,5 dl vispgrÀdde
* för bakning: Skalade hampafrön och ströbröd
* smör och olja till stekning

Gör sÄ hÀr: SkÀr gÀddfiléerna i tÀrningar. Krydda dem och förvara dem kallt. Mal gÀddan med köttkvarn eller mixer. Blanda i den kalla grÀdden. Forma till biffar, rulla i hampafröns ströbrödsblandningen och stek i smör i en panna tills de Àr gyllenbruna. Tillaga fÀrdigt i en varm ugn i cirka tio minuter.

Servera med brynt pepparrotssmör och Ă„ngkokta brysselkĂ„l. Potatismos vid sidan av om du kĂ€nner för det! â˜șïžđŸ‘

Kalevala Àr baserad pÄ forntida folklore. Dikt 48 nÀmner ett hampnÀt som anvÀndes för att fÄnga gÀdda. Elden hade försvunnit in i dess stora mynning.

SkÀr kummelfilén i tÀrningar och krydda.

Blanda och lÄt det marinera i nÄgra timmar.

Mal fint i en kvarn eller anvÀnd en mixer.

Blanda i den kalla grÀdden. Förvara alla ingredienser kalla.

GrÀdda degen. Den kommer att vara ganska mjuk. Inte som köttbulledeg, men lösare.

Dutta till biffar eller bullar i den ströbrödsfria hampafröblandningen.

Stek i smör och olja. Först i en panna för att bryna ytan snabbt och sedan i den varma ugnen i tio minuter.

Brynt smör med riven fĂ€rsk pepparrot. Ångkokta brysselkĂ„l med spiskummin och en tillbehörsrĂ€tt bekant frĂ„n wienerschnitzel, en citronskiva med kapris och ansjovis, varför inte!

Föredra fÀrsk inhemsk fisk!

Kalevaladagen och den finska kulturdagen 28.2



#kalevaladay #finnsk kulturdag #gÀdda #kalevala #vÀinÀmöinen #tyg #sein #net #brysselkÄl #pepparrotssmör #gÀddgryta #gÀddwallenberg #lönnrot #kock #recept #mattips #lunch #lokalmat

Tillbaka till bloggen

LĂ€mna en kommentar